25.8.2024
Věděli jste, že trávníky v parcích a na golfových hřištích zachycují zhruba stejné množství CO₂ jako lesy? I když má tráva jen pár centimetrů, skutečně dokáže pohltit podobné množství oxidu uhličitého jako velké stromy. Díky tomu, že trávníky pak CO₂ zadržují v půdě, pomáhají životnímu prostředí, dokonce i když po nich lidské nohy šlapou. Proč se tím ale zabývá Toyota – výrobce automobilů?
Trávníky přitom nemusí mít rozlohu golfového hřiště, aby měly takový efekt – lze je pěstovat na střechách, a dokonce i na zdech budov, což výrazně rozšiřuje možnosti jejich využití i v městských oblastech. Má to ještě jednu výhodu – položení trávníku namísto asfaltu může výrazně snížit teplotu půdy i celého okolí, což brání vzniku tepelných ostrovů nebo alespoň zmírňuje jejich efekt.
Některé další rostliny, kterými lze jednoduše osadit i městský prostor, toho navíc zvládnou ještě víc než obyčejná tráva a fungují vlastně jako čističky vzduchu. Dobrou zprávou je, že se taková zeleň dnes stává čím dál častější součástí veřejného prostoru ve městech, ale i areálů soukromých firem. Není ovšem zeleň jako zeleň a i výběrem správného typu trávníku lze ušetřit další množství emisí.
Trávník značky Toyota
Málo se ví, že průkopníkem je v tom automobilka Toyota, která dlouhodobě dbá na to, aby nejen její vozy, ale každá její činnost byla co nejzelenější. „Toyota provádí výzkum v oblasti biotechnologií už od konce 80. let. Tehdy se náš tým zabýval bojem proti znečištění ovzduší pomocí rostlin k čištění vzduchu. Soustředili jsme se na gardénie a další odrůdy, které lze vyšlechtit pro větší stromy a které podporují absorbci plynu NO2, který znečišťuje ovzduší,“ popisuje Kunio Matsui z oddělení zemědělství a biotechnologií společnosti Toyota.